Mielőtt megelőzni vagy kezelni szeretnénk a kiégést, fontos, hogy megtanuljuk felismerni a kiégés jeleit, hogy szükség esetén lépni tudjunk.
1. Egészségügyi problémák
A kiégésnek nagyon erőteljes negatív hatása van a testi és a mentális egészségünkre is. Ha fáj a hátunk, szívünk, akár elhízással küzdünk, vagy csupán túl gyakran betegszünk meg, fontos, hogy átgondoljuk, hogy a munkánknak lehet-e ebben szerepe.
2. Kognitív problémák
Kutatások szerint a stressz károsítja a végrehajtó funkcióért felelős elülső agyi kéregállományunkat. Amikor észrevesszük, hogy elfelejtünk fontos dolgokat, bagatell hibákat ejtünk, nem tudunk uralkodni érzelmi kitöréseinken, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy kiégtünk.
3. Nehézségek a munkában és a személyes kapcsolatokban
A stressz hatására sokkal könnyebben haragszunk meg másokra és keveredünk felesleges konfliktusokba. Legtöbbször a kapcsolataink látják ennek kárát.
4. A munka és a munkahelyi gondok hazahordása
Amikor már otthon sem tudunk meglenni a munkánk nélkül, biztos jele annak, hogy kiégtünk.
5. Kimerültség
A stressz megviseli a testet és a lelket is, ezért a kiégés gyakran kimerüléshez vezet. A kiégés legfőbb ismérvei között tartják számon azt a jelenséget, amikor kialvatlanul, energia nélkül ébredünk egy kiadós alvás után is, vagy amikor rendszeresen nagy mennyiségű koffeinre van szükségünk ahhoz, hogy kihúzzuk a napot.
6. Negatív hozzáállás
A kiégés nagyon negatívvá tesz, még akkor is, ha alapvetően optimisták vagyunk. Ha azt vesszük észre magunkon, hogy csak a dolgok rossz oldalát látjuk, hajlamosak lettünk másokat könnyen elítélni, vagy cinikusakká váltunk, elérkezett az idő, hogy kezdjünk valamit ezzel a problémával.
7. Lecsökkent elégedettség
A kiégés nyomasztó elégedetlenséget ébreszthet bennünk. Az elégedettségérzés hullámzása megnehezíti a munkavégzést és frusztrálhat is, mivel úgy érezhetjük, hogy annak ellenére, hogy apait-anyait beleteszünk a munkánkba, mégsem látszik meg az eredmény.
8. A motiváció elvesztése
Kiégett állapotban küzdenünk kell azért, hogy megtaláljuk a munkavégzéshez szükséges motivációt. Ha még jól is teljesíthetjük feladatainkat, a motivációnk már nem a régi. Ahelyett, hogy magáért a munka sikeréért dolgoznánk, a határidőktől és a kirúgástól való félelem már jobban hajt minket.
9. Teljesítmény
Döntő fontosságú, hogy figyeljünk oda a teljesítményünkben jelentkező visszaesésekre. Hogyan teljesítettünk egy hónapja? Fél éve? Egy éve? Ha a teljesítményünkben csökkenést észleIünk, itt az ideje felismerni, hogy kiégés is lehet a probléma hátterében.
10. Önmagunk elhanyagolása
Az életben folyamatosan küzdünk azok ellen a dolgok ellen, amelyek pillanatnyilag ugyan jónak tűnnek, hosszú távon mégsem tesznek jót. A kiégés hatása alatt az önuralom csökken, így könnyebben átadjuk magunkat a kísértéseknek.
(Forrás: https://www.entrepreneur.com/article/274790)