hu
Vissza a listához

Az Év Projektje: a XXI. század egyetemi kampusza2016.05.10

Az Év Projektje: a XXI. század egyetemi kampusza

Az Év Irodája megmérettetésen az Év Tervezett Projektje elismerését is kiosztották, amelyet a CEU, vagyis a Közép-Európai Egyetem újjáépítési programja érdemelt ki. A vállalkozás egy újszerű fejlesztés és rekonstrukció Budapest szívében.

 

 

 

A projekt a CEU 6 épületet számláló területének átalakításáról és felújításáról szól, ez körülbelül 35 000 m2-nyi területet jelent. A legfontosabb cél a jelenleg sporadikusan elhelyezkedő tudományos és adminisztratív egységek áthelyezése, egy helyre koncentrálása. Ez lehetővé teszi a jóval hatékonyabb működést és egy valódi, egységes kampusz létrejöttét. A tervezés 2011-ben kezdődött, a kivitelezés 2014 végén startolt, jelenleg is folyamatban van. A vállalkozás a tervek szerint 2019-re valósulhat meg teljes egészében, három fázisban. A tervezésért a dublini székhelyű O'Donnell & Tuomey felelős magyar partnerével, az M-Teampannon Kft.-vel közösen. Az építési munkálatok első és második szakaszát a MARKET-STRABAG konzorcium kivitelezi.

Az átépítési folyamatot követően az egyetemen nagyszabású konferenciák szervezésére is lehetőség nyílik, ugyanis a fejlesztés egyik legfontosabb eleme az előadóterem rekonstrukciója. Mivel a CEU Budapest központjában, az UNESCO világörökségi helyszínének határán helyezkedik el, a terv egyik érdekes aspektusa az építészeti örökséges és a modern, 21. századi igények összehangolása. Az első fázis ez év nyarán fejeződhet be, amely tartalmazza egy új épület megépítését a Nádor utca 15. szám alatt – ezzel egy ütemben a Nádor u. 13. szám alatti meglévő épület is átalakításra kerül. A merész, mégis nyitott és barátságos atmoszférájú új kampusz tágas, egymásba kapcsoló terekből áll majd.

A fejlesztők nagy hangsúlyt fektettek a fenntarthatóságra, amelynek eredményeképpen elnyerték a „Nagyon jó” BREEAM minősítést. Ennek a jelentőségét mutatja az a tény, hogy a CEU mindösszesen a második felsőoktatási intézmény a kontinentális Európában, amely megkapta ezt az elismerést, Kelet-Közép-Európában pedig egyenesen az első. A környezettudatosságot képviselik majd az energiahatékony eszközök és berendezések valamint épületgépészeti rendszerek, a két épületet lefedő, 2000 növényfajt számláló tetőkert, a biciklitárolók és kapacitásuk, illetve a természetes fény és árnyékolás megfelelő optimalizálása.

roof garden uniBorbély Gábor MRICS, a szakmai zsűri tagjai, a piackutatási és értékbecslési vezetője a következőket monda a győztes projektről: „Szerencsére egyre több fejlesztést van lehetőségünk értékelni, és ahogy azt a pályázatok visszaigazolták, a fejlesztések műszaki és esztétikai színvonala valóban egy új korszakot jeleznek az ingatlanpiaci ciklusban. A sok kiváló fejlesztési projekt közül a CEU Campus Projekt azonban egyértelműen kiemelkedett. A kiemelésnek legalább négy oka van. Egyrészt az építkezés óriási műszaki kihívás, hiszen átépítés, ráépítés, bontás és új építés ötvözete lesz az új épületegyüttes. Másrészt az ingatlannak hihetetlen felelőssége van építészetileg a város ezen a kiemelten érzékeny pontján, mert egyszerre kell szervesen beágyazódnia egy erősen védett városképbe, és megfelelnie a XXI. század legmagasabb szintű szolgáltatási elvárásainak. Harmadrészt a fejlesztés segít egy alapvetően belvárosi funkciót, az oktatást szervesen bent tartani a város szövetében. Végül, de egyáltalán nem utolsósorban ez a beruházás hihetetlen komplexitással bír, ami az ingatlanfejlesztői kvalitás minden oldalán maximumot követel. Nagyon izgatottan várjuk a végeredményt, azonban a zsűri számára az nem volt kérdés, hogy a ma folyamatban lévő sok izgalmas ingatlanfejlesztés közül a CEU Campus Projekt a legizgalmasabb” – tette hozzá Borbély Gábor.

Baross Pál, FRICS, a CEU campus-újjáépítési projektjének igazgatója a vállalkozás újszerűségéről és összetettségéről beszélt. „A Közép-európai Egyetem több szempontból is új kihívásokat jelentett számomra az eddigi ingatlanfejlesztési munkáimhoz képest. Az első, hogy ez egy olyan épület, ahol a „közösségi funkciók” dominálnak a „munkahelyi funkciókkal” szemben. Az internet és network alapú tanulás befogadása a „mindenhol tanulás” lehetőségét követeli meg a hagyományos tantermi előadásokkal szemben – ez pedig alapjában a közösségi tér újragondolását jelentette. A második újdonság az volt, hogy a homlokzatokat egy „középület” értékálló méltóságára kellett terveztetni, szemben az eddigi munkáimmal, ahol a homlokzatok megfogalmazásában inkább a kortárs, modern kifejeződése volt a cél. A  harmadik – és talán a hagyományos ingatlanfejlesztési tapasztalatokra leginkább alapozott – kihívás az volt, hogy hogyan lehet Budapest történelmi belvárosában egy olyan majdnem 40.000 m2 nagyságrendű rekonstrukciót javasolni, ami öt telket, meglévő épületeket és egy markáns funkcióváltást jelent. Ez másoknak még nem sikerült” – mutatott rá a szakember a fejlesztés nagyságára.

 

(Forrás: http://realista.hu/ingatlanpiac/ez-az-ev-legjobb-projektje-budapest-sziveben-egyetemi-campus-es-zold-oazis/130344)

Ne maradjon le az aktualitásokról! Iratkozzon fel hírlevelünkre!

A legfrissebb ajánlataink és a legújabb irodaprojektek, hírek egy helyen.

Kezdje velünk ... és folytassa új irodában

MEGKERESSÜK ÖNNEK!

Adja meg a keresett iroda paramétereit 2 perc alatt
és csak a releváns ajánlatokat szállítjuk!

Ajánlatot kérek